3 bylinky, ktoré vám pomôžu predchádzať vzniku lymfedému

Lymfedém je označenie pre lymfatický opuch. Ten sa môže vzniknúť na akomkoľvek mäkkom tkanive v tele. Najčastejšie sa však objavuje na dolných končatinách. Základom prevencie je pravidelné a hlavne dlhodobé prečisťovanie lymfatického systému vo vašom tele. Jedným zo spôsobov, ako lymfatický systém prečisťovať preventívne, je pitie niektorých bylinných čajov. Pozrieme sa na tri liečivé byliny, ktoré pomôžu so správnym odtekaním lymfy a navyše dokážu pomôcť aj v iných zdravotných oblastiach. Pamätajte, že hovoríme o prevencii a nie riešení v prípade, že k vzniku ochorenia už došlo. Lymfatický opuch nesmiete brať na ľahkú váhu, pretože ide o závažne a taktiež bolestivé ochorenie, preto j potrebné vyhľadať pomoc odborníka.Čaj sa leje z bieleho čajníka do bielej šálky
 

Bylinky, ktoré pomôžu

 

  1. Echinacea

Táto rastlinka rastie snáď na každej druhej záhrade. Ak na tej vaše nie je, určite si ju pri najbližšej príležitosti vysejte alebo vysaďte. Okrem toho, že napomáha k prečisťovaniu lymfatického systému, má silné antibakteriálne a protizápalové účinky. Napríklad kvapky, sú považované za malý zázrak pri nachladení. Echinacea je cenená aj pre jej schopnosť zlepšovania imunitného systému.
 Ružové rozkvitnuté kvety echinacei

  1. Kozinec blanitý

Táto rastlina pochádza z Číny. Pri pravidelnom používaní dokáže pomáhať s kardiovaskulárnym systémom, podporuje imunitu, obsahuje množstvo antioxidantov a dokáže „opravovať“ poškodené DNA. V rámci liečby, respektíve prevenciu vzniku lymfedému, jeho úloha spočíva v tom, že dokáže zvýšiť počet kmeňových buniek v lymfatických tkanivách a v kostnej dreni, čím ich premieňa na aktívne imunitné bunky.
 

  1. Voduľka kanadská

Menej známa rastlina, no s o to silnejšími účinkami. Okrem predchádzaniu vzniku lymfatického opuchu, napomáha najmä k zlepšovaniu trávenia. Pomáha pri nevoľnostiach, zápche, hnačke a taktiež dokáže liečiť ochorenia pečene, ako je napríklad cirhóza.