Nezařazené

Častá dilema pri výbere okien: Uprednostníme lacný plast alebo drahý hliník?

Nadišiel čas vymeniť staré okná za novšie alebo proste na kúpu okien? Určite máte v hlave niekoľko otázok týkajúcich sa výberu toho správneho okna pre vás, nakoľko dnešný trh ponúka pomerne široké spektrum z hľadiska prevedenia či materiálu. K pomerne častým diskusiám sa radí porovnanie dvoch typov, a to cenovo dostupných plastových okien či naopak drahších a luxusných okien hliníkových, kedy je hlinikove okna cena iba jedným z faktorov, na ktoré sa treba pozrieť bližšie.Veľké priestranné okná, gauč, palmy, luxusné bývanie.jpg
Teda aké sú rozdiely medzi hliníkovými a plastovými oknami?
Z hľadiska popularity ide bod v prospech plastu, kedy je vo viacerých prípadoch záujem ovplyvnený zrejme už zmienenou dostupnou cenou. Prakticky v porovnaní s ostatnými alternatívami ide o najlacnejšiu voľbu. Ale samozrejme sú tu aj niektoré iné silné stránky, hlavne perfektná tepelná izolácia a celkové praktické prevedenie.
Naopak hliníková forma okien poskytuje predovšetkým pevnosť a estetické kvality. Rozhodne nesmieme zabudnúť spomenúť dlhú životnosť a skvelú odolnosť. V skratke však ide najmä o to, že hliník je spoľahlivým materiálom v prípade, ak túžite po umiestnení okien väčších rozmerov. Hliníková konštrukcia je totiž schopná uniesť väčšiu váhu, no pritom pôsobí štíhlo a elegantne.
Z hľadiska údržby ide vlastne v oboch prípadoch o plusovú stránku, respektíve v obidvoch prípadoch je údržba jednoduchá a pomerne aj rýchla.
V prípade dizajnu je takisto ťažké označiť niektorú z týchto možností za slabšiu, tu skôr záleží od konkrétnych požiadaviek a konkrétneho vkusu, respektíve toho, či túžite po prakticky úplne bežných menších oknách, alebo vám dokonale zapasujú skôr priestranné okná veľkých rozmerov s hliníkovou konštrukciou.Okná otvorené dokorán, príroda.jpg
V otázke investícieje možno hliník strašiakom a naopak plast pôsobí sympaticky.

  • Ale vieme, že nižšia úvodná cena automaticky neznamená výhodnejšiu investíciu, predovšetkým nie z hľadiska budúcnosti a dlhodobého využívania, kedy sú jasným víťazom okná z hliníku (životnosť cca 100 rokov).