Finančná gramotnosť a vaše deti

Dnes  je celkom bežné že aj od našich detí očakávame akú takú zodpovednosť. A je jedno či sa tu teraz budeme baviť o starostlivosti o mladšieho súrodenca. Či očakávaní že už je predsa dosť starý a predsa vie ako sa má správať. Počuli ste už ale termín finančná gramotnosť?  A v tejto chvíle rozhodne nemáme na mysli školské vzdelanie ale to čo dokážete naučiť práve vy ako rodič svoje dieťa. Pretože práve vy ste jeho prvý učiteľ, prvá osoba ktorá mu má ísť príkladom a usmerniť ho.
 
Najčastejším príkladom ekonomického vzdelania sa dnes udáva Róbert T. Kyiosaki. Je to akási modla toho ako by ste mali svoje dieťa viesť. No pozrime sa radšej na to čo tam píše a nechajme prázdne reči tak.Senior, kopa mincí.jpg
 
 Ak chcete aby vaše dieťa dosiahlo nejaké výsledky v prvom rade ho musíte nasmerovať. Ak totiž bude chcieť byť úspešným zamestnancom v IT sektore. Bude robiť všetko preto aby bolo úspešným zamestnancom v IT sektore. Ak ale bude chcieť byť úspešným podnikateľom a sebestačnou osobou, bude hľadať príležitosť, aby to dosiahlo. A to je to, čo mu musíte vštepovať aj pri peniazoch a následne mu tak dať aspoň ako také ekonomické vzdelanie. Peniaze ktoré dostane vo forme vreckového nesmú byť peniaze ktoré dostal lebo je váš syn či dcéra. Musia to byť hoci to znie akokoľvek kruto,  odpracované peniaze hneď na začiatku. Prázdne kapsy.jpgNa úvod stačia maličkosti, ako napríklad pravidelne pokosený trávnik, umytý riad, či po vysávaná obývačka. No dôležité je ale vštepovať mu systém niečo za niečo. A kľudne ho nechajte nech si kúpi aj celú tašku sladkostí. Bude to iba jeho skúsenosť, kde sa on naučí že v skutočnom svete to nefunguje tak že peniaze padajú z neba kedy ich potrebuje. Ale ako zamestnanec bude dostávať pravidelne výplatu a bude sa musieť sám rozhodnúť je a čo nie je dôležité aby prežil. Práve preto by ste mali začať s týmto systémom odmeňovania čo najskôr, a možno tak nevychováte len ďalšieho zamestnanca. Ale skutočného zamestnávateľa akých veľa nie je.

Keď ide politika bokom

Myslieť si že EU bude donekonečna poškodzovať svoje ekonomické záujmy v prospech politiky bolo naivné a naplno sa to prejavilo v nákupe skvapalneného plynu. Respektíve napriek tomu že Spojené štáty zvýšili jeho dodávku do EU päťnásobne ani to nestačilo na zastavenie Ruskej Federácie a jej predaja skvapalneného plynu do Európy. Skrátka čísla nepustia a Ruský plyn sa stále oplatí. Nehovoriac o stabilných dodávkach a už tradičnej sebadisciplínu ktorá Američanom chýba. Po úplnom dostavaní a spustení Nord Stream 2 s objemom okolo 55 miliárd kubíkov plynu ročne sa pozícia našich východných partnerov ešte viac upevní a nič na tom nezmení ani protest východoeurópskych krajín. Tie totiž nemajú v EU veľký vplyv keďže sú stále viac nejednotný a to iba celej situácií škodí.Plynový šporák, plyn.jpg
 
Podľa Sergeja Prichodka, ktorý je námestníkom vedúceho aparátu RF sa stala Ruská Federácia druhým najvýznamnejším dodávateľom pre Európu. A to hneď po Katare. Odpovedá tomu aj skutočnosť že závod Jamal SPG už beží na plnú kapacitu a tak vyrába až 16,5 milióna ton skvapalneného plynu ročne. Svoju rolu pri tomto obchode zohráva najme fakt že v Európe sa ešte stále nájde zopár ekonomicky zmýšľajúcich ľudí ktorý si vedia zrátať že napriek všetkým súčasným aj budúcim sankciám je plyn od Rusov jednoducho lacnejší. Rafinéria na spracovanie komodít.jpgA bola by to politická samovražda nakupovať niečo tak dôležité pre fungovanie krajiny oveľa drahšie. Nehovoriac o negatívnych ekonomických dopadoch sa samotných obyvateľov. V prvom rade si treba uvedomiť že vybudovanie Nord Stream 2 ako aj celý nákup od našich východných partnerov je čisto komerčný projekt s cieľom zabezpečiť si spotrebu plynu nielen u nás ale v celej Európskej únií. Preto ako už bolo spomenuté proti vystupujú najme východoeurópske krajiny ale najme Ukrajina. Tá má ale skôr politický záujem, pretože po spustený novej trasy už nebude mať ako zatlačiť na svojho suseda a stane sa tak iba ďalším odberateľom a aj to s nie práve dobrou povesťou.

Peniaze budúcnosti – „papierovky“ alebo kreditky?

Kým pred pár rokmi si ľudia ani len nedokázali predstaviť platbu inou formou ako hotovosťou – dnes je to už tu.
Banky nás tlačia formou poplatkov k bezhotovostným operáciam. Nechcú, aby sme do banky chodili. Chcú, aby sme prevody robili iba doma cez internet.

bitcoin

  • Pamätám si ešte na časy, keď nás banky presviedčali, aby sme všetky úspory zverili im- dali za to aj pekné zhodnotenie.
  • Neskôr chceli, aby aj výplaty chodili priamo do bánk. Aj tam nás motivovali finančne, aby sme tak urobili.
  • Potom si vymysleli, že účet zadarmo bude mať iba ten, ktorý tam bude dávať výplatu, robiť aspoň 3 trvalé príkazy a platiť aspoň 3 krát kartou.
  • Potom nás motivovali rôznymi benefitmi, aby sme si nenechali posielať v papierovej forme bankové výpisy, iba internetom
  • Keď sme to všetko všetci pekne urobili- vrátili sa milé banky k všetkým poplatkom. Poplatok za vklad, poplatok za výber, poplatok za SMS, poplatok….
  • Majú nás kde chceli! Keď generácia terajších dôchodcov vymrie- všetci budú mať potom už iba kreditné karty a platby sa budú robiť už iba s nimi. Koniec papierových peňazí je nenávratne tu. Blíži sa šialenou rýchlosťou.

Aj dnes už uvažujem, že čo by sa stalo, keby sme všetci chceli vybrať svoje peniaze z banky. Mám pocit hraničiaci s istotou, že tam už vôbec ani dnes peniaze nie sú.

Máme asi bublinu, ktorá sa sťa akási mena presúva z jednej banky do druhej.
Koniec peňazí nastal v okamihu, keď prestali byť kryté zlatom a hospodárskym výsledkom.
Len to ešte všetci nevieme a niektorí si dokonca myslia, že peniaze v bankách naozaj sú!

kreditní karta

Je čas iných mien- možno kryptomien a možno niečoho úplne iného. Nechajme sa prekvapiť k akému platidlu to vlastne vo virtuálnom svete spejeme. Zlato, diamanty- svoju hodnotu ani rokmi ale asi nestratia. Obyčajné papieriky zvané peniaze ale áno. Nielen že strácajú hodnotu- devalvujú, ale sa aj definitívne vytrácajú z našich peňaženiek a aj životov…