Mobilný dom je niečo extra

Nie každý dom sa musí postaviť a následne stáť na pevných základoch. Mobilné domy http://www.euro-mobilnedomy.sk/ sú v tomto smere iné. Ak si ich záujemca objedná, postavený domček s vybavením sa mu privezie na dohodnuté miesto. A nový majiteľ v prípade záujmu môže tento domček po čase previesť zas na iné miesto. Zmena je život a zmena prostredia je niekedy presne to, čo potrebujeme. Rozmýšľali ste už preto niekedy aj vy nad mobilným domom?

V takom prípade sa môžete ocitnúť v situácii, kedy sa rozhodnete nejaký si z ponuky mobilných domov kúpiť. Tu je však dôležité, aby vám vyhovoval a konkrétne aj účelu, za ktorým ho chcete využívať. Najčastejšie sa kupujú za účelom rekreačného sezónneho pobytu, ale tie drahšie modely slúžia takisto na celoročné bývanie.

Karavany, kempovanie

Účelov, za akým si tento domček ľudia kupujú, býva niekoľko:

  • Okrem sezónneho či celoročného bývania býva účelom napríklad priestor na prácu alebo podnikanie. To znamená, že priestory v niektorý prípadoch slúžia aj ako kancelária či home office.
  • Často sa však takýto dom kupuje za účelom relaxácie a rekreačného sídla, ktoré mimochodom slúži aj ako také „náhradné“ bývanie. Výhodou mobilného domu je, že sa dá priviesť na ideálne miesto, napr. v blízkosti prírody.

Ako už odznelo, v mobilnom dome s vhodným vybavením sa dá bývať tiež celoročne. Alebo sa dá tento napríklad prenajímať turistom. Z hľadiska podnikania sa zas dajú tieto priestory prerobiť na kaviareň alebo fast food a keď domček stojí na strategicky vhodnom mieste, zákazníci ho ľahko nájdu.

Útulný interiér

Ďalšie výhody mobilného domu:

  • Najznámejšou výhodou je napriek všetkému jeho nízka cena v porovnaní s cenami rodinných domov a dokonca vyjde lacnejšie, než chata. Prístupná cena je faktorom, ktorý často krát rozhoduje.
  • Mobilheim je už zariadený, nie je potrebné sa zaoberať jeho stavbou.

Chystáte sa pestovať tekvice HOKAIDO? Pozor na miesto

Tekvice Hokaido sa stali aj v našich končinách veľmi populárne. Mám ich rada aj j, a preto ich už niekoľko rokov aktívne pestujem. Môžem zodpovedne povedať, že nejde o nič náročné. Tieto tekvice dokáže, podľa mňa, vypestovať úplne každý. Preto sa nechcem venovať ani tak samotnému pestovaniu ako tomu, kde ich posadiť. Tieto rastliny totiž potrebujú naozaj veľa priestoru.Oranžová tekvica rozrezaná na polovicu.jpg
 
V krátkosti o pestovaní
Predsa len, čo by to bol za článok, keby som aspoň v krátkosti nezhrnula postup pestovania týchto tekvíc. Ja osobne si vždy predpestujem priesady. Je to istejší spôsob. Na výsev použite obyčajný substrát na tento účel. Črepníky položte na parapetnú dosku a čakajte. Nezabudnite na polievanie a väčší kvetináč, pretože ak bude vonku chladnejšie, s ich výsadbou budete musieť trochu počkať. No a to je vlastne všetko. Vonku ich zasaďte až v druhej polovici mája. To je istota.
Tekvice vo všeobecnosti potrebujú dostatok živín. Ja ich preto sadím na kopu rastlinného odpadu, ktorý dopĺňam každý rok. Tu sa im darí naozaj parádne. Zatiaľ sa nesťažovali a úroda je vždy bohatá.Tekvice a papriky položené na zelenej deke.jpg
 
Pozor na miesto!
 
Tak, a teraz sa dostávame k tomu, čomu sa chcem venovať naozaj. Pri sadení, budú tekvice maličké rastlinky. Mnohí ľudia ich preto zasadia v blízkosti iných rastlín alebo vysadia viacero tekvíc tesne vedľa seba. To je veľká chyba. V priebehu dvoch týždňov, budú mať cez meter do šírky. O ďalší mesiac, nebudú mať problém vyliezť na strechu, preskočiť plot alebo obsadiť políčko s paradajkami. Aj keď ich zasadíte na husto, budú kvitnúť aj rodiť. Problém je skôr to, že udusia iné rastliny. Preto vždy myslite na to, že potrebujú okolo seba naozaj veľa priestoru. Dovolím si povedať, že nepreháňam, keď poviem, že by ste okolo nich mali nechať aj viac ako desať metrov. Verte, že hokaido tekvice patria medzi ozajstných rekordérov.

Nezbavujte sa vody. Snažte sa ju čo najdlhšie udržať na svojom pozemku

Vody je stál menej. Preto by sme sa mali všetci snažiť o to, aby sme jej ušetrili čo najviac. Ak ste majiteľom záhrady, je veľmi jednoduché vodu na vlastnom pozemku zadržať čo najdlhšie. Zadržaná dažďová voda nie je pozitívna len pre prírodu, ale taktiež pre vašu peňaženku. Navyše sa vyhnete drobným povodniam na vašom pozemku. Vidíte? Samé pozitíva.Jazierko s leknami.jpg
 
Ako vodu zadržať
 
Nie je to nič ťažké. Drobné jazierka, sudy pod odkvapom alebo malé nádoby, ktoré vodu zachytia. Akákoľvek nádoby, ktorá dokáže v sebe udržať len zopár kvapiek vody, je výborným riešením. Najlepším riešením je určite spomínané jazierko. Nemusíte si zaplatiť bager a do jazierka investovať tisícky eur. Bohato postačí aj jazierko s rozmermi okolo jedného metra štvorcového. Spomínané sudy umiestnené pod odkvapom taktiež urobia svoju robotu, a to navyše bez akejkoľvek ťažkej práce. Takže sa do toho pusťte čím skôr.Dážď na vodnej hladine.jpg
 
Ako vodu využiť
 
Prvou vecou, pri ktorej môžete zachytené zrážkovú vodu využiť, je polievanie záhrady. Poslúži však aj na zmývanie podlahy alebo iné upratovanie, pri ktorom voda nemusí byť stopercentne čistá a vydezinfikovaná. Ja zrážkovú vodu využívam aj na umývanie auta či bicykla. Od kedy som začal s vodou narábať týmto spôsobom, darí sa mi ročne ušetriť niečo okolo dvesto litrov vody. Ako som už povedal. Je to obrovský plus pre životné prostredie ale i moju peňaženku.
 
Zabránite povodniam
 
Rozumným a správnym zadržiavaním dažďovej vody na vašom pozemku, dokážete zabrániť i záplavám. Nehovorím o celosvetovom probléme, ale o tom, že po prudkých dažďoch zvykne voda ostať stáť uprostred pozemku alebo ešte lepšie, rovno pred dverami. Ak však vodu správne zachytíte, takéto problémy vás už trápiť nebudú. Nádoby na jej zachytávanie alebo záhradné jazierko, sa snažte umiestniť na také miesta, kde vody zvykne stáť.

Niekoľko metrov navyše

Dvere sa nachádzajú v každej domácnosti. Samozrejme, ak ste sa ich nerozhodli zvesiť, čo by ale nebolo príliš rozumné. Súkromie je predsa len súkromie a to potrebuje, minimálne raz za čas, každý z nás. prečo hovoríme práve o dverách? Pretože tieto neoddeliteľné časti našej domácnosti, nás zároveň oberajú o podstatnú časť priestoru. Veď sa nad tým zamyslite. Keď sú otvorené, tak minimálne osemdesiat centimetrov miestnosti ( to je klasický rozmer interiérových dverí) je absolútne nevyužitý. Nehovoriac o úzkych chodbách, alebo iných malých priestoroch, kde dvere neraz predstavujú poriadnu prekážku. Pokiaľ s podobným problémom vo svojom byte bojujete aj vy, existuje jedno riešenie.

otočné dveře

Nenechajte sa odradiť cenou

Hovoríme o posuvných dverách. Možno si poviete, že pôjde určite o veľmi drahú záležitosť. To ale v skutočnosti nie je úplná pravda. ak by ste sa rozhodli pre iné, neposuvné dvere, zaplatili by ste len o zlomok menej.

Posuvné môžu byť aj sklenené

Ak chcete svoj byt zväčšiť aj opticky, ideálnym riešením sú sklenené dvere osadené v jednom z posuvných zariadení. Okrem toho, že nebudú zavadzať v priestore, prepustia všetko svetlo, a tak váš príbytok bude automaticky pôsobiť väčšie.

skleněné dveře

V puzdre alebo zavesené

Poznáme viacero posuvných systémov. Najviac využívanými sú nasledujúce dva.

  1. Dvere umiestnené do steny- do puzdra

V tomto prípade sú dvere doslova ukryté v stene. Tento systém vyzerá tak, akoby vychádzali z jednej strany steny, do tej druhej. Ide o veľmi praktické a aj bezpečné riešenie. drobnou nevýhodou je vyššia cena ich inštalácie.

  1. Posuvné dvere na stenu

Bezpochybnou výhodou tohto systému je jeho jednoduchá inštalácia a nižšia cena. Na stenu sa v tomto prípade pripevní lišta, do ktorej sa krídlo dverí zavesí. Nie sú teda uložené v zárubni ani v stene. Takýto spôsob ich upevnenia navyše pôsobí veľmi neklasicky a zaujímavo. Ak teda radi experimentujete, závesný systém je práve pre vás.

Zbavte sa škodcov v záhrade

Zbaviť sa neželaných malých návštevníkov v záhrade dá niekedy poriadne zabrať. Proti škodcom zvádza boj mnoho záhradkárov – určite v tom nie ste sami. Vošky, molice, krtkovia, slimáky alebo mravce – milióny malých nenápadných tvorov vie narobiť veľké škody.

krtek

Krtko
Krtko vo svojej podstate záhrade pomáha. Je to hmyzožravec takže časť škodcov v záhrade zničí. Zároveň s tým ale zničí aj záhradku. Podryje korene, vytvorí krtince,… nič čo by ste chceli mať. Skúste na neho použiť ricínový olej. Ten mu veľmi nevonia. Tento tvor a jemu podobné (hraboše) majú aj svojich prirodzených nepriateľov – predátorov. Sovy, dravé vtáky, líšky alebo mačky vás týchto škodcov môžu zbaviť prirodzene.

Slimáky
Katastrofu pre všetku zasadenú zeleninu predstavujú slimáky. Či už s domčekom alebo bez neho tieto tvory zjedia všetko čo im príde do cesty. Ak ich máte medzi zeleninou s najväčšou pravdepodobnosťou máte v tejto časti veľké vlhko. S týmto škodcom vám pomôže krtko, ježko ale aj niektoré druhy vtákov a hadov. Ak chcete uchrániť zeleninu pred útokom slimákov môžete okolo záhonu vybudovať vodnú priekopu. Slimáky cez ňu neprejdú. Ak ich chcete vyhnať z pozemku skôr než niečo zasadíte začnite s tým hneď ako sa oteplí. Tento živočích je aktívny akonáhle je vonku 5 a viac stupňov. Nalákajte ich na návnadu (pivo, predpestovaný špenát alebo žeruchu) pozbierajte a vyneste niekde na lúku.

slimák

Vošky, molice a iný drobný hmyz
Tieto malé stvorenia vedia napáchať veľa škody hlavne na mladých rastlinách. Zbaviť sa ich dá riadne zabrať každému. Ak nechcete použiť chemické postreky skúste to inak. Zmiešajte mleté čierne korenie s múkou a vzniknutú zmes rozprášte okolo rastlín.  Môžete tiež medzi rastlinky zasadiť cesnak alebo cibuľu. Hmyz nemá rád túto arómu. Rovnako dobre vám poslúži aj roztok octu a vody. Stačí ak týmto roztokom budete pár dní kropiť rastliny a hmyzu sa zbavíte celkom rýchlo a biologicky.

„Záchodové“ problémy

Hemoroidy patria k ochoreniam, o ktorých neradi hovoríme. V skutočnosti ich má každý. Ide o akési zhluky žíl, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti konečníka. Ak sú zdravé, nie je čo riešiť. Problém nastane vtedy, keď nadmerne zväčšia a rozšíria. Vtedy sa stávajú citlivými na tlak. Začnú byť citlivé, bolestivé, neraz prasknú a krvácajú.

wx
 
Včasné riešenie – najlepšie riešenie
 
Ak problém s hemoroidmi nebudete riešiť, môžete skončiť na operačnom stole. Pri počiatočných štádiách ochorenie, totiž väčšinou pomôžu i voľne predajné prípravky, v podobe krémov, mastí, či čapíkov. Samozrejme je potrebné navštíviť odborníka, pretože sami len ťažko zistíte, v akom štádiu sa váš problém nachádza. Medzi najúčinnejšie prírodné liečivá patrí dubová kôra. Dostanete ju sušenú. Pripravuje sa z nej čaj, v ktorom je potrebné oblasť konečníka pravidelne namáčať.
 
Ako hemoroidom predchádzať
 
Zdravie svojho konečníka môžete do vysokej miery ovplyvniť i vy sami. Základom je pravidelné vyprázdňovanie a taktiež konzistencia stolice. Pri pravidelných zápchach, alebo príliš tuhej stolici, vyvíjate na svoj konečník nadmerný tlak, čím tieto pletence žiliek dráždite. Najlepším riešením je vyvážená a vhodná strava. Pomôže vám zvýšený príjem vlákniny a tekutín.
Sedavý spôsob života vám v tejto oblasti taktiež neprospieva. Pravidelný pohyb je základ. Ak vykonávate prácu, pri ktorej iba sedíte, vykompenzujte si to po skončení šichty. Pomôžu i jednoduché cviky priamo v kancelárií, či pravidelná prechádzka medzi dvoma poschodiami. 

toalet

Základom je i dostatočná a hlavne správna hygiena. Oblasť konečníka, by sme si mali pravidelne umývať iba čistou vodou, poprípade špeciálnymi prípravkami, určenými na intímnu oblasť. Na klasický sprchový gél preto zabudnite. Ak problém s hemoroidmi už máte, nepoužívajte ani vlhčený toaletný papier, alebo detské utierky. Rovnako tak žiadne prípravky s obsahom parfumov, farbív a konzervačných látok.

Originalita má prednosť

Keď sa presťahujete do nového bytu, ktorý nie je vôbec prerobený, je jasné, že na ňom chcete zmeniť úplne všetko. Nie je také ľahké dať do nového domova kúsok seba. Je to väčšinou o veľkej predstavivosti a sebazaprení, ale aj o financiách. Práve financie často odrádzajú skutočne každého, aby začal niečo robiť. Práve preto sa väčšina ľudí uspokojí so starým nábytkom a dokonca aj so starými tapetami či inými bežnými vecami. Pravdou však je, že môžete aj ušetriť. Nepotrebujete na to obrovské množstvo peňazí. Stačí vám len usporiadanie priorít. Vďaka tomu si budete na istom, pretože budete vedieť, čo by ste mohli kúpiť a čo môžete vylúčiť alebo v lepšom prípade len odložiť na neskôr.

francouzské dveře

Prečo by ste sa však mali uspokojiť s priemerom, keď môžete byť niečo viac? Keď môžete mať niečo viac? Nie je to len o skromnosti, je to aj o tom, mať nejaký plán alebo víziu. Vy si musíte rozmyslieť, akým štýlom by sa mal váš domov uberať. Čo praktické by tam malo byť a na čom sa naopak chcete poriadne vyblázniť. Prišli ste na to? Viete, čo by to mohlo byť? Pretože my máme pre vás tip, ako využiť priestor efektívne, ale zároveň aj moderne.

posuvné dveře

Keď do bytu umiestite posuvné sklenené dvere, sami nebudete veriť tomu, čo sa s vaším priestorom zrazu udialo. Je to niečo praktické, čo sa v poslednú dobu teší obľube u mnohých ľudí, no zároveň je to prvok, na ktorý musíte mať odvahu. Určite nie každý človek by si dal také niečo do svojho domova. No my veríme, že sa takýchto ľudí nájde čoraz viac. Je to predsa len niečo, čo oživí každý dom a každý byt. Prečo by takýto prvok nemohol byť ako stvorený pre každého, kto hľadá niečo neopakovateľné a originálne? Nenechajte sa ničím odradiť. Aj toto je vaša šanca urobiť z vášho domova hotové kráľovstvo. Tak prečo to neurobiť práve teraz, keď ste sa nasťahovali do nezariadeného bytu?