Ekonomika

Peniaze budúcnosti – „papierovky“ alebo kreditky?

Kým pred pár rokmi si ľudia ani len nedokázali predstaviť platbu inou formou ako hotovosťou – dnes je to už tu.
Banky nás tlačia formou poplatkov k bezhotovostným operáciam. Nechcú, aby sme do banky chodili. Chcú, aby sme prevody robili iba doma cez internet.

bitcoin

  • Pamätám si ešte na časy, keď nás banky presviedčali, aby sme všetky úspory zverili im- dali za to aj pekné zhodnotenie.
  • Neskôr chceli, aby aj výplaty chodili priamo do bánk. Aj tam nás motivovali finančne, aby sme tak urobili.
  • Potom si vymysleli, že účet zadarmo bude mať iba ten, ktorý tam bude dávať výplatu, robiť aspoň 3 trvalé príkazy a platiť aspoň 3 krát kartou.
  • Potom nás motivovali rôznymi benefitmi, aby sme si nenechali posielať v papierovej forme bankové výpisy, iba internetom
  • Keď sme to všetko všetci pekne urobili- vrátili sa milé banky k všetkým poplatkom. Poplatok za vklad, poplatok za výber, poplatok za SMS, poplatok….
  • Majú nás kde chceli! Keď generácia terajších dôchodcov vymrie- všetci budú mať potom už iba kreditné karty a platby sa budú robiť už iba s nimi. Koniec papierových peňazí je nenávratne tu. Blíži sa šialenou rýchlosťou.

Aj dnes už uvažujem, že čo by sa stalo, keby sme všetci chceli vybrať svoje peniaze z banky. Mám pocit hraničiaci s istotou, že tam už vôbec ani dnes peniaze nie sú.

Máme asi bublinu, ktorá sa sťa akási mena presúva z jednej banky do druhej.
Koniec peňazí nastal v okamihu, keď prestali byť kryté zlatom a hospodárskym výsledkom.
Len to ešte všetci nevieme a niektorí si dokonca myslia, že peniaze v bankách naozaj sú!

kreditní karta

Je čas iných mien- možno kryptomien a možno niečoho úplne iného. Nechajme sa prekvapiť k akému platidlu to vlastne vo virtuálnom svete spejeme. Zlato, diamanty- svoju hodnotu ani rokmi ale asi nestratia. Obyčajné papieriky zvané peniaze ale áno. Nielen že strácajú hodnotu- devalvujú, ale sa aj definitívne vytrácajú z našich peňaženiek a aj životov…