Ekonomika

Finančná gramotnosť a vaše deti

Dnes  je celkom bežné že aj od našich detí očakávame akú takú zodpovednosť. A je jedno či sa tu teraz budeme baviť o starostlivosti o mladšieho súrodenca. Či očakávaní že už je predsa dosť starý a predsa vie ako sa má správať. Počuli ste už ale termín finančná gramotnosť?  A v tejto chvíle rozhodne nemáme na mysli školské vzdelanie ale to čo dokážete naučiť práve vy ako rodič svoje dieťa. Pretože práve vy ste jeho prvý učiteľ, prvá osoba ktorá mu má ísť príkladom a usmerniť ho.
 
Najčastejším príkladom ekonomického vzdelania sa dnes udáva Róbert T. Kyiosaki. Je to akási modla toho ako by ste mali svoje dieťa viesť. No pozrime sa radšej na to čo tam píše a nechajme prázdne reči tak.Senior, kopa mincí.jpg
 
 Ak chcete aby vaše dieťa dosiahlo nejaké výsledky v prvom rade ho musíte nasmerovať. Ak totiž bude chcieť byť úspešným zamestnancom v IT sektore. Bude robiť všetko preto aby bolo úspešným zamestnancom v IT sektore. Ak ale bude chcieť byť úspešným podnikateľom a sebestačnou osobou, bude hľadať príležitosť, aby to dosiahlo. A to je to, čo mu musíte vštepovať aj pri peniazoch a následne mu tak dať aspoň ako také ekonomické vzdelanie. Peniaze ktoré dostane vo forme vreckového nesmú byť peniaze ktoré dostal lebo je váš syn či dcéra. Musia to byť hoci to znie akokoľvek kruto,  odpracované peniaze hneď na začiatku. Prázdne kapsy.jpgNa úvod stačia maličkosti, ako napríklad pravidelne pokosený trávnik, umytý riad, či po vysávaná obývačka. No dôležité je ale vštepovať mu systém niečo za niečo. A kľudne ho nechajte nech si kúpi aj celú tašku sladkostí. Bude to iba jeho skúsenosť, kde sa on naučí že v skutočnom svete to nefunguje tak že peniaze padajú z neba kedy ich potrebuje. Ale ako zamestnanec bude dostávať pravidelne výplatu a bude sa musieť sám rozhodnúť je a čo nie je dôležité aby prežil. Práve preto by ste mali začať s týmto systémom odmeňovania čo najskôr, a možno tak nevychováte len ďalšieho zamestnanca. Ale skutočného zamestnávateľa akých veľa nie je.