Móda

Jarná očista šatníka

Väčšina domácností to má tak, že na jeseň vymenia v skriniach letné veci za zimné, a na jar naopak. Vyčistia sa čižmy a odložia do krabíc. Vyberú sa zo zadných kútov tenisky, poltopánky, sandálky a šľapky. A na jeseň opačne. Tento kolotoč by mohol byť vždy aj príležitosťou na očistenie šatníka od vecí, ktoré sú pre nás už zbytočné. Veciam, ktoré sú možno aj krásne, kvalitné, boli drahé, ale nepoužívame ich.

krokus

Poznáme to všetci – v obchode sa nám páčili, kúpili sme si ich, ale z nejakého dôvodu po nich ráno pri obliekaní nesiahame. Alebo tam máme kúsky, ktoré boli kedysi fajn, možno to ani nebolo tak dávno, ale dnes už ich tak radi nemáme. Ja viem, je ťažké sa rozlúčiť. Ale aj tak to urobme. Možno pomôže pár týchto myšlienok:

  • Vzdávaním sa nepotrebných vecí si robíme miesto pre nové.
  • Upratovaním svojho vonkajšieho osobného priestoru upratujeme aj vnútorný priestor v nás.
  • Elimáciou potrebných vecí odľahčíme našu drahú planétu.
  • Posunutím nepotrebných vecí niekomu inému pomáhame druhým ľuďom.

Najprirodzenejší postup je takýto:
1. Vyberte zo skrine, v ktorej idete robiť poriadok, úplne všetko. Budete prekvapení, koľko sa tam toho zmestí. Premyslite si, kde budete robiť „kôpky“, pretože ideme veci triediť. Vzniknú nám kôpky s oblečením:
– ktoré sú poškodené
– ktoré sú pre nás nevhodné (malé, veľké, nevhodný strih)
– ktoré s nami neladia (farba, štýl)
– ktoré nám vyhovujú a nosíme ich
2. Najprv vyraďme veci, ktoré sú poškodené. Dajú sa opraviť, ale ak ste to neurobili už nejaký čas, znamená to, že ste sa s tým už zmierili. Vyhoďte ich, alebo ich ešte použite na handričky. Ak budú dobré na tento účel, hneď si ich aj nastrihajte na požadované rozmery, lebo robíme zásadné rozhodnutia, nie polovičné.
3. Teraz dajme na kôpku oblečenie, ktoré je nám malé, veľké, alebo nám nesedí strihovo. Tento krok nie je ťažký, lebo ide o objektívne príčiny vyradenia. Nemyslite v duchu na to, že „možno ak by ste schudli, pribrali, prižmúrili oči atď., mohli by ste túto vec vynosiť“.  Myslite v prítomnom okamihu. Momentálne je to takto a s vecou sa treba rozlúčiť.

boty

4. Vyradiť veci, ktoré s vami nejakým spôsobom neladia. Je to vaša pocitová záležitosť. Niektorých sa v duchu zbavíte ľahšie, s niektorými to pôjde horšie. V takomto prípade si ešte skúste vec obliecť a nakombinovať ju s vašimi obľúbenými vecami tak, ako ste to ešte nikdy neurobili. Ak budete mať pocit, že ani tak to s vami akosi nesedí, nemusí vám byť  ľúto dať ich na kôpku s vecami, ktoré s vami neladia.

4.  No a nakoniec tu máme oblečenie, ktoré nosíte často a radi. Dajte ich na poslednú kôpku.
5. Skriňu pekne vyčistite, vyvetrajte a môžete do nej pekne poukladať veci z poslednej kôpky a veci, ktoré s vami doteraz neladili, ale našli ste im v nejakej kombinácii uplatnenie.
6.   Vyradené kúsky recyklujte. Máte niekoľko možností:
 – darujte ich rodine, priateľom
– podajte si inzerát a predajte ich
– venujte ich charite