Internet

Najpoužívanejší internetový prehliadač?

K tomu, aby sme prehľadnou, rýchlou a pohodlnou cestou prehľadávali internet, potrebujeme zo všetkého najskôr doplnok, ktorý je úplne zdarma a jeho inštalácia zaberie pár sekúnd- internetový prehliadač. V tomto smere skutočne nemožno odporučiť a vravieť iba o jednej kvalitnej voľbe, nakoľko overených a pravidelne využívaných prehliadačov je z globálneho hľadiska hneď niekoľko, ale každopádne väčšina z vás vie, že najpopulárnejšie sú  Chrome, Opera a Firefox. No patrilo by sa, aby som článok venoval aspoň jednému z nich a preto vyberiem ten, ktorý v septembri 2018 oslávil okrúhle 10. výročie a to skvelou bilanciou respektíve zistením, že tento program dnes využíva až 67 % užívateľov internetu.
Je to naozaj chválitebný výsledok ak vezmeme do úvahy, že v tomto odvetví je bezplatná a populárna konkurencia takmer po celom svete.

otazník

Tým prehliadačom je Google Chrome. A verím, že to pre vás nie je akýmsi veľkým prekvapením, nakoľko ho pravdepodobne používate i vy práve v tejto chvíli a pokiaľ nie, aj napriek tomu zrejme uznáte jeho kvality a fakt, že je globálne najpoužívanejší. Tento softvér mi dokonca odporučil technik, ktorý mi zostrojoval počítač. Každopádne poďme k faktom, moje súkromie je vedľajšie.

Nie je tajomstvom, že pred desiatimi rokmi a viac užívatelia s pôvodným predinštalovaným webovým prehliadačom pre Windows s názvom Internet Explorer neboli práve spokojní a ak mali nový počítať, automaticky sťahovali Operu či Firefox. V roku 2008 však nastúpil Chrome od Googleu a výsledky vravia za svoje, stal sa prioritou záujmu. Ale úspech nebýva zdarma, Google Chrome túto štatistiku dosiahol viacerými inováciami a vylepšovaním detailov.

prohlížeč

Zaujímavosť: Chrome bol populárnym softvérom už od začiatku, no jedinou nevýhodou bol fakt, že k výkonu spotreboval zbytočne veľkú časť RAM, čo odradilo najmä užívateľov s menším výkonom operačnej pamäte. Dnešné počítače, respektíve ich silnejšie parametre však daný problém vyriešili a spomenutý prehliadač dnes dominuje vo väčšine zariadeniach.