Nezařazené

Videohry ako recept na dlhovekosť

Mozog je jeden z kľúčových orgánov pre správny chod nášho organizmu, preto by malo byť staranie sa oň jednou z priorít počas nášho voľného času. A ako starneme a získavame skúsenosti, zároveň vnášame do nášho organizmu ďalšie problémy spojené s vysokým vekom. Teraz sa však karta obrátila – potencionálnym liekom by mohli byť videohry.

konzole

Desať hodín mesačne stačí
Všetko je na niečo dobré len do určitej miery, preto to netreba preháňať. To platí najmä u tak náchylných vecí, ako je hranie videohier. Sami viete, koľko hodín je pre Vás priveľa – keď cítite, že vás to začína zlákavať, radšej s tým na týždeň trhnite. Existuje jeden veľmi ľahko spozorovateľný znak, kedy to s hraním preháňate – zanedbávate ostatné činnosti ako venovanie sa rodine, upratovanie a pod.

Tak ako to je?
Hranie hier pomáha udržiavať naše mozgové závity „v pozore“, vďaka čomu sa môžeme v 50-tke cítiť ako čerstvý 40-tnik! Takéto omladnutie by znamenal možný prevrat v medicíne, ale takýchto zmien sa určite v blízkej budúcnosti nedočkáme, pretože poznáme oveľa účinnejšie metódy predlžovania života. Avšak s rozdielom že tu spájame príjemné s užitočným.

A mnoho ďalších výhod
Existujú platformy, kde sa musíte pri hraní hier hýbať – čo vás udržuje fit. Bežne omieľaným faktom je, že videohry z nás robia viac rozhodných ľudí, čo je dosť užitočná vlastnosť, najmä v dnešnom uponáhľanom svete. Ďalším zo skupiny bežne omieľaných faktov je, že deti, ktoré hrávajú hry, majú poruchy pozornosti a sú viac agresívne. Poruchy pozornosti sú viac výnimkou ako pravidlom a sú veľmi závislé na spôsobe trávenia času za počítačom a agresivita úzko súvisí s celkovou osobnosťou a psychickým vývojom mimo virtuálneho sveta.

videohra

Nie je hra ako hra
Je veľký rozdiel v tom, aké hry hráme. Ak sa rozhodneme pre akčné, strieľačky a podobne uponáhľané hry, upevňujeme si koordináciu oči-mozog-ruky. Ak sa rozhodneme pre stratégie, upevňujeme si logické myslenie. Všeobecne hry, ktoré nie sú arkádové a vyžadujú štipku logiky a učenia zlepšujú našu schopnosť adaptovať a získavať skúsenosti.