Nezařazené

Ceuta – africké dvojča Gibraltaru


Pre väčšinu dovolenkárov neznáma krajina, ale pre nadšencov milujúcich orient sa Ceuta môže stať ďalšou trofejou v cestovateľskej zbierke.

západ slunce
 
Malý štátik v severozápadnom cípe Afriky vzdialený len niekoľko desiatok kilometrov od Španielska navonok vyzerá, že toho veľa neponúka ale opak je pravdou.
Počas svojej bohatej histórie sa o tento strategický kúsok zeme viedli zúrivé boje z ktorých víťazne vyšli Portugalci, ktorí neskôr odovzdali Ceutu španielskemu kráľovi. Preto nebude nič nezvyčajné ak sa vám po prechádzke po bulvári lemovanom palmami bude zdať ako keby ste sa prechádzali po európskych uliciach Barcelony či Alicante.
 
dělo

Na Ceutu sa dostanete celkom jednoducho: nalodením sa na trajekt premávajúci zo španielskeho mesta Algeciras.
 
Dominantou mesta je hora Monte Hacho ležiaca takmer uprostred mesta s pevnosťou postavenou na jej vrchole. Tento vojenský objekt je ale pre verejnosť uzavretý.
 
Len o kúsok ďalej ale nájdete príjemný park San Amaro, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť. Okrem tropickej zelene, osviežujúcich fontán a divého vtáctva máte možnosť vyšantiť sa s deťmi na toboganoch a hojdačkách. Zopár malých reštaurácií sa postará o to aby ste vy ani vaše deti nezostali hladné ani smädné.
 
V meste si prídu na svoje nadšenci najmä vojenskej histórie. Okolo celého poloostrova je strategicky rozmiestnený celý súbor malých pevnôstok, opevnení a hradieb, ktoré kedysi spĺňali funkciu ochrany pred dobyvateľmi. Impozantná brána Puerta de Califal, batéria a brána Fuente de Cabalos tvoriace súčasť opevnení na brehu mora, armádne múzeum de la Legion,  bývalá pevnosť premenená na múzeum El Desnarigado to sú objekty, ktoré vás nadchnú a sprítomnia obdobie spred pár storočí.

stojka
 
Už máte dosť prehliadok a chcete sa namočiť do vody a najesť sa? Nie je nič jednoduchšie! Určite vám dobre padne návšteva aquaparku Parque Merítimo del Mediterráneo, tvoriaci komplex troch umelých jazier zo slanou vodou priamo z mora, záhrad, okrasných vodopádov ale aj javiska pre koncerty a predstavenia. V centrálnej budove tiež nájdete nočný klub, kasíno a reštauráciu. 
Priamo z mesta sú dostupné aj dve krásne a čisté pláže na južnej strane poloostrova: Chorillo a Ribera.