Nezařazené

Ľudskosť a technika

Ak poznáme to staré príslovie o ohni, musíme si ho povedať i v tomto prípade. Technológia je síce skvelý pomocník, no musíme si dať pozor, aby sa nestal našim pánom. Už ste sa určite i Vy stretli s prípadom, kedy ste napríklad boli hodinu odkázaný na to, kedy Vám dá počítač k niečomu povolenie a ovládal Váš čas. Preto je na mieste zvážiť, na koľko zasuhujú tieto veci na našu prirodzenosť, psychiku, dakedy i fyzický stav. Nesmieme sa tomu poddať. So všetkým dobrým prichádza vždy i to zlé a vo všetkom si nájsť treba tú správnu mieru. Ak túto mieru budeme dodržovať, budeme spokojní skoro vždy a nič nám vážnejšie neuškodí.
techno design
•                    Biologické právo bez zásahu techniky
Musíme si uchovať právo nášho tela a potrieb, ktoré sú nám dané od Boha a prírody. Pracovať, komunikovať, využívať služby a potreby, ktoré človek potrebuje bez toho, aby bolo nutné do toho zapojiť technológiu. A o čo podstatnejšie– v žiadnom prípade nemôže zasahovať do nášho tela, čiže žiadne čipy a podobné veci, pretože v takom prípade budeme už nadobro odkázaní na tento zásah strojov do našeho existovania a naša ľudskosť prehrá.
•                    Právo zostať menej výkonní ako stroje
Stroje majú uľahčovať prácu človeku a nie naopak! Sú považované za našich pomocníkov, ktorí nám zľahčia prácu a ušetria čas. Neboli stvorené k tomu, aby sme s nimi súperili a aby nás nakoniec nahradili. Ak sa pokazí stroj, človeka to naštve, no vždy lepšie, ako by sa malo pokaziť zdravie človeku. To je predsa posvätné a žiaden stroj ani práca nestojí za jeho zničenie.
počítačová učebna
•                    Právo odpojiť sa
Moderné počítače a routery sú vyrobené štýlom, kedy môžu byť zapojené v podstate nonstop, pretože majú úsporný režim a „zožerú“ minimum elektrickej energie. No toto nemôžme žiadať od človeka. Ten taký dokonalý zatiaľ nie je. Od komunikácie a práce si musí zakaždým oddýchnuť, pretože hrozí vyčerpanie a následné poškodenie psychického a fyzického zdravia, čo bude mať za následok dlhodobú neefektívnosť a v podstate zničený ľudský život.
•                    Nebyť označený
Každé pripojenie k sieti má svoju špecifickú adresu a každý počítač má svoju špecifickú značku. Pomocou lokalizácie IP adresy, pripojenie ľahko nájdeme. Lenže človek pri narodení žiaden špecifický kód k jeho lokalizácii nedostal a takto to musí aj zostať!