Tovar

Menič napätia: čo to je a na čo sa používa

Menič napätia. Tak tieto slová poznajú najmä tí, ktorí zvyknú často kempovať, vlastnia karavan alebo im na chate zvykne časti vypadávať elektrina. Pokiaľ ste sa s týmito slovami stretli, no netušíte na čo taký menič je, vysvetlíme si to všetko pekne poporiadku a hlavne jednoducho. Ak nebudete rozumieť niektorým výrazom, medzi ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou patriť i striedavé a jednosmerné napätie, veľmi sa tým nemusíte trápiť. Nasledujúce riadky totiž nie sú určené pánom inžinierom alebo študentom vysokej školy technickej, ale nám – obyčajným ľuďom.
Čierne hodinky a biela nabíjačka na čiernom stole

  • Čo to je?

Menič napätia slúži na to, aby z jednosmerného napätia ( 12 V alebo 24 V ), takpovediac, vyrobil striedavé napätie ( 230 V ). Konkrétny typ si musíte vybrať podľa toho, kde budete menič napájať a hlavne čo budete napájať na neho.

  • Na čo potrebujeme striedavé napätie?

Tak napríklad, ak by ste chceli nabiť telefón v automobile, bez meniča by to bol problém. V „zástrčke“ sa totiž nachádza jednosmerné napätie a mobil potrebuje striedavé napätie. Menič napätia teda slúži na to, aby sme mohli používať malé elektronické spotrebiče napríklad v aute alebo v spomínanom karavane. Jednoducho všade tam, kde sa v zástrčke nachádza jednosmerné napätie.

  • Aké meniče poznáme?

Poznáme meniče so modifikovanou sínusoidou a s čistou sínusoidou. Ďalej sú meniče rozdelené ešte na dve skupiny, a to na menič napatia 24V 220V https://www.menicnapatia.sk/menice-24v-na-230v/ a 12V na 230V.
Notebook na drevenom stole, vedľa je mobil v nabíjačke

  • Kde všade menič využijete?

Karavany, autá, chaty, lode. V podstate ho môžete použiť kdekoľvek, kde nastane tento, v úvodzovkách, problém s jednosmerným a striedavým napätím.

  • Čo všetko sa dá na menič napojiť?

V podstate všetko čo potrebujete. väčšinou sú však napájané tieto elektrické spotrebiče:
Nabíjačky od telefónov a notebookov, ventilátory, obehové čerpadlá, lampy, vŕtačky, brúsky a iné pracovné náradie, televízory, fény, kulmy, kuchynské roboty a tak ďalej.