Nezařazené

O prameňoch a studničkách Slovenska

Podzemie Slovenska ukrýva skutočné bohatstvo. Či sú to už prirodzené krasové dutiny, ktoré vznikli v dávnych dobách (inak nazývané jaskyne) alebo podzemné zdroje vôd vyvierajúce na povrch v podobe žriediel,gejzírov a prameňov. Len jaskýň je na Slovensku 7014 a patria medzi ne skutočné skvosty akou je napríklad v Demänovskej dolinesa nachádzajúca jaskyňa Slobody alebo Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá je dokonca zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Mnohé z jaskýň sú vďaka eróznej činnosti zaplavené vodou.

pramen

Na podzemné vody a pramene je Slovensko nezvyčajne bohaté. Veľa z nich je len lokálneho charakteru a starajú sa o ne miestni obyvatelia alebo turisti, ktorí o nich vedia. Názvy „smradľavka“ a „vajcovka“ napovedajú o vysokom obsahu sírnatých zlúčenín zatiaľ čo „medokýš“ označoval železitý prameň s vodou kyslastej chuti.

Napríklad pri obci Buzica v Košickom kraji nájdete vrt z ktorého vyviera slaná kyselka. Podobný hojne využívaný prameň je hneď za Slivníkom v Slanských vrchoch.
Pri Poltári nájdete hneď niekoľko výverov prírodnej uhličitej vody s charakterom hypotonickej a studenej.
Veľmi originálnu vodu podobného zloženia než má francúzska Vichy nájdete pri Vojňanoch v okrese Kežmarok.
„Vajcovku“ nájdete na mnohých miestach, z jednej vajcovky si môžete nabrať priamo pri Vyšnom Orlíku v okrese Svidník.
No a ak máte v organizme nedostatok železa a nachádzate sa v obci Koplotovce v hlohoveckom okrese určite si naberte železitú minerálnu vodu priamo z miestneho prameňa.

Mnohé z vrtov sú komerčne využívané a nachádzajú sa pri nich plničky, známe minerálky nájdete v sieti obchodných reťazcov: Mitická, Slatina, Budiš, Fatra, Baldovská, Gemerka atď.

horský pramen

Slovensko je tiež známe množstvom liečivých geotermálnych prameňov. Už dávnych dobách boli hojne využívané a v miestach ich výskytu vznikali prírodné kúpele. Doteraz zostali mnohé pramene zachované a naša krajina sa môže pýšiť lokalitami skutočne zvučných mien ako sú Trenčianske Teplice, Piešťany či Vyšné Ružbachy.