Ženy

História rúžov a červených pier

Výrazné červené pery boli v minulosti symbolom čarodejníčok. Práve výrazná červená farba usvedčila mnohé z mágie. Našťastie sa dnes už nemusíme červených perí a rúžov báť. Naopak narúžované pery sú symbolom zvodnosti a krásy.

rtěnka

História rúžu je staršia ako 5 tisíc rokov.  V dobách Babylonských sa skrášľovali ženy zmesou z rozdrvených drahokamov. Egypťanky riskovali pre zvodné pery svoje zdravie. Využívali na zafarbenie pier zmes jódu a brómu. Zvodná Kleopatra bola priekopníčkou v líčení. Na pery si dávala kašu zo sušených chrobákov zmiešanú s mravčím vajíčkom. Na egyptských pohrebiskách boli dokonca nájdené pri ženách paličky so zvyškami farby, ktoré boli identifikované ako rúž. Rimania boli síce bojovníci, ale aj ich ženy sa chceli páčiť. Na zvýraznenie pier používali červenú mastnú hlinu… Vidíte, že to naše predchodkyne nemali ľahké.

kosmetika

Predchodca dnešných rúžov bol stvorený na konci 1. tisícročia  španielsky lekárom s arabskými koreňmi. Al- Zahrawi vyrobil rúž tuhej konzistencie umiestnený v malej tube, bol dokonca aromatizovaný. Stredovek a hlavne cirkev znamenali pre vývoj rúžov útlm. Ženy, ktoré si rúžovali pery boli vyhlásené za nečisté, za prevtelenie diabla a niektoré skončili po inkvizičnom súde upálené na hranici.
Renesancia začala opäť holdovať kráse. Najmä v Anglicku v 16. storočí bola bledá pokožka tváre v kontraste s krvavo – červenými perami symbolom krásy. Široká verejnosť sa však zoznámila s rúžom až v roku 1883 na výstave v Amsterdame. Predstavila ho tam francúzska parfumérska spoločnosť ako „tyčinku lásky“. Bola však pre mnohých nedosiahnuteľná kvôli cene, 75 $ bola na tie časy astronomická čiastka. Rúž bol v tejto dobe symbolom luxusu a dámy si ho uschovávali v zlatých puzdrách.

V roku 1920 sa konečne mohli dostať k rúžom aj široké masy žien vďaka poľsko – americkej obchodníčke Helene Rubinsteinovej. Rúž už stál len niekoľko dolárov a bol dokonca prístupný vo viacerých odtieňoch. Od roku 1949 sa rúže začali predávať vo vysúvacej tube bol to začiatok  jeho masovej výroby.
Dnešné rúže už vedia vydržať na perách niekoľko hodín. Ich základom je vosk, aby si mohli zachovať tvar, dôležité sú aj oleje zmäkčujúce pery a vitamíny.  Môžete si vybrať zo stoviek odtieňov, ktoré sa tvoria zmesami farbív.